English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 66929789-09306397674
نمابر: 66929789
آدرس دبیرخانه: تهران، خیابان دکتر میرخانی(نصرت شرقی)، نرسیده به میدان توحید، پلاک 214، طبقه دوم در صورت عدم پاسخگویی تلفن به تلفن همراه ذکر شده پیامک لاتین ارسال فرمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.
پست الکترونیکی: anjoman.probiotic@gmail.com
کد پستی: 1419735631
مشاهده خبر
روز  جهانی میکروبیوم

چه کسی کلمه میکروبیوم را تعریف کرد و این کلمه به چه معناست؟

کلمه میکروبیوم در سال 2001 توسط جاشوا لدربرگ مطرح شد. به طور کلی میکروبیوم به کلیه میکروارگانیسم های موجود در بدن انسان گفته می شود.

2. آیا ما انسانها دارای یک اکوسیستم پیچیده و میزبان تریلیون ها باکتری و میکروارگانیسم هستیم؟

بله! میکروبیوم انسان از 10 تا 100تریلیون سلول باکتری همزیست تشکیل شده است، که بیشتر آن ها در روده قرار دارند. این باکتری ها با ضریب 1 به 3 در بدن انسان زندگی میکنند. به این صورت که هر سلول بدن توسط سه سلول باکتری احاطه شده است. برای مثال بدن یک شخص 60 کیلویی داری 8/0 تا 8/1 کیلوگرم باکتری همزیست است.

3. آیا بدن انسان بدون میکروبیوم سالم قادر به عملکرد صحیح نیست؟

بدن انسان یک اکوسیستم پیچیده است. بدون تریلیون ها میکروبی که به صورت همزیست در بدن زندگی می کنند، بدن قادر به هضم مواد غذایی ضروری، دریافت سیگنال گرسنگی یا سیری و یا کنترل سیستم ایمنی نمی باشد!

4. آیا ما انسانها از نظر ژنتیکی با باکتری های همزیست در بدنمان، دارای تشابه هستیم؟

اگر بخواهیم یک مقایسه ژنتیکی بین افراد انجام دهیم، می توانیم از تنوع ژنتکی میکروبیوم برای این مقایسه کمک بگیریم! تنها در روده انسان که اکثر میکروبیوم ما در آن واقع شده است است، 3/3 میلیون ژن وجود دارد. در صورتی که در هر سلول بدن تنها 22 هزار ژن موجود است. انسان ها از نظر ژنوم سلول های بدن خود 9/99% با یکدیگر یکسان هستند، درحالیکه ژنوم میکروبیوم هر فرد با فرد دیگر 80 تا 90% تفاوت دارد.

5. باکتری های مفید بدن، در کجا قار دارند؟

این باکتری ها در تمام قسمت های بدن انسان که در معرض محیط قرار دارند مانند پوست، دهان، دستگاه ادراری دستگاه تنفسی و روده زندگی می کنند.

6. آیا انسان با میکروبیوم مخصوص به خود متولد می شود؟

در حقیقت، نوزاد تازه متولد شده استریل می باشد و در بدو تولد باکتری های اولیه را از بدن مادر و در دوران شیردهی از شیر مادر دریافت می کند. نوزاد در طول دوران رشد خود این باکتری های مفید را از طریق تماس با والدین، خانواده، حیوانات خانگی و محیط زیست بدست می آورد. در سال اول زندگی، میکروبیوم کودک کامل و به یک اکوسیستم پیچیده تبدیل می شود. بعد از یکسالگی، تغذیه نقش عمده ای را در ماهیت میکروبیوم بدن دارد. با تغییر رژیم غذایی، تغییر قابل ملاحظه ای در میکروبیوم روده ایجاد می شود و در طول زمان تنوع میکروبی افزایش می یابد.

7. آیا صدمه به میکروبیوم بدن باعث ایجاد آلرژی می شود؟

سیستم ایمنی دائما درگیر برقراری تعادل در بدن است. باکتری های مفید سیستم ایمنی بدن را آموزش می دهند که با کدام سلول ها باید مبارزه کنند و کدام سلول ها باید به حال خود بگذارند. تحقیقات نشان میدهد که باکتری های مفید برای کمک به سیستم ایمنی بدن در واکنش به به سلول هایی که در واقع به بدن انسان آسیبی نمی رسانند، ضروری هستند. اگر سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان دهد منجر به بروز آلرژی و آسم می شود.

8. چرا ما این مدت طولانی میکروبیوم خود را نادیده گرفته ایم؟

 معمولا وقتی افراد به باکتری های بدن می اندیشند، به باکتری های مضر یا پاتوژن ها فکر می کنند. به همین دلیل برای مدت طولانی تحقیقات روی این باکتری های مضر متمرکز شده بود و باکتری های مفید نادیده گرفته شده بودند.سارکیس، زیست شناس کالیفرنیایی می گوید: به این دلیل که این باکتری ها خارجی هستند و ما آن ها را در طول زندگی خود به دست می آوریم به این معنی نیست که آن ها جزء اساسی بدن ما نیستند! روش های مورد استفاده در گذشته، برای بررسی کامل میکروبیوم بدن کافی نبوده اند. اکنون با وجود تکنیک های مدرن مولکولی امکان جداسازی کلیه باکتری های میکروبیوم بدن، حتی رشد باکتری های بی هوازی وجود دارد. که باعث درک بهتر این باکتری های مفید شده است.

9. چگونه می توان از میکروبیوم بدن محافظت کرد؟

بزرگترین تهدید برای میکروبیوم بدن، استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها است. اگرچه آنتی بیوتیک ها جان بسیاری از انسان ها را نجات داده است، اما اغلب افراد آنها را بدون تجویز پزشک یا برای پیشگیری مصرف می کنند. آنتی بیوتیک ها بین باکتری های خوب و بد فرق نمی گذارندو همه باکتری ها از بین میبرند. به عبارت دیگر می توانیم با محدود کردن استفاده از آنتی بیوتیک ها از میکروبیوم خود محافظت کنیم.

10. آیا صدمه به میکروبیوم بدن باعث چاقی می شود؟

میکروبیوم روده به ما می گوید که چه موقع غذا بخوریم! باکتری های معده به ما یادآوری می کنند که چه موقع گرسنه یا سیر هستیم. این باکتری ها علاوه بر تنظیم اسیدیته معده، با کاهش هورمون ghrelinدر تنظیم اشتها نقش دارند. عدم وجود این باکتری های مفید در معده باعث ترشح زیاد هورمون ghrelinو افزایش اشتها می شود.

تاریخ انتشار: 1399/04/08 - 17:50
شناسنامه انجمن

با توجه به اهميت جهان‌شمول پروبيوتيك‌ها و در راستاي چشم‌انداز ايران 1404، جاي آن بود كه در كشور ما نيز انجمن علمي‌اي در خور و كارآمد تشكيل شود تا در تمامي جنبه‌هاي پيش از توليد فرآورده‌ (جنبه‌هاي ميكروب‌شناختي و زيست‌فناوري)، توليد فرآورده تا مصرف‌ (فناوري غذايي، فناوري دارويي، بازاريابي و فروش) و پس از توليد فرآورده (باليني و شبيه‌سازي‌شده‌ي باليني) فعاليت داشته و با بخش‌هاي مربوط داخلي و بين‌المللي به تعامل بپردازد.