[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی انجمن::
اخبار رویدادها::
گالری عکس و فیلم::
اخبار علمی::
عضویت در پایگاه::
بخش آموزش::
مراکز مرتبط::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
سایت پیشین انجمن::
ثبت نام در همایش و کارگاه ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
اطلاعات تماس
تلفن و نمابر: 02188793745
آدرس دبیرخانه: تهران، میدان ونک چهارراه جهان کودک خیابان شهیدی کوچه سپر پلاک 1
ایمیل: anjoman.probiotic@gmail.com
کد پستی: 1518716513
..
فصلنامه پژوهش و نواوری
..
وبینار تیرماه
..
وبینار مرداد ماه
..
وبینار شهریور ماه
..
اتحادیه زیست شناسان
..
:: تاثیر پروبیوتیک ها بر پیشگیری و درمان آلرژی های غذایی ::
 | تاریخ ارسال: 1402/7/16 | 
       آلرژی غذایی به عنوان یک واکنش نامطلوب، ناشی از مکانیسم های ایمنی اختصاصی بوده که به دلیل قرار گرفتن در معرض برخی از ترکیبات غذایی خاص (مانند  آنتی ژن ها، پروتئین ها یا مولکول های بزرگ موجود در غذا) بوجود می آید. شیوع آلرژی‌های غذایی در سراسر جهان بطور چشمگیری رو به افزایش است. آلرژی غذایی می تواند به واسطه آنتی بادی IgE (ازدیاد حساسیت سریع به فاصله ۲۰ دقیقه تا یک ساعت) یا بدون واسطه IgE (پاسخ تاخیری) رخ دهد و باعث ایجاد تغییراتی در اندام های هدف مانند پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش و سیستم قلبی عروقی پس از مصرف نوع خاصی از غذا شود. شیوع این بیماری مزمن در کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است. کودکان مبتلا به بیماری های درماتیت آتوپیک در معرض خطر بیشتری برای آلرژی غذایی هستند. طبق گزارش موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID)، بادام زمینی، آجیل، غذاهای دریایی، شیر و تخم مرغ شایع ترین آلرژن / حساسیت زا های غذایی محسوب می شوند.

     شیوع و شدت آلرژی غذایی تحت تأثیر عوامل زیادی مانند جنسیت، نژاد، وراثت خانوادگی و بیماری های آتوپیک است. دفاع خط مقدم در سیستم ایمنی میزبان، سیستم مخاطی می باشد. بیشتر آلرژن های غذایی از طریق سیستم مخاطی وارد بدن انسان می شوند که در این میان سیستم مخاطی روده بیشترین ارتباط را با آلرژی غذایی دارد. روده بزرگترین اندام ایمنی بدن است و اکثر سلول هایی که آنتی بادی تولید می کند، در آنجا قرار دارند. سیستم مخاطی روده می تواند با کمک بافت لنفوئیدی مرتبط با روده (GALT) و لنفوسیت های مختلف، تحمل ایمنی را القا و از آلرژی غذایی پیشگیری کند. علاوه بر این، تنوع و فراوانی میکروبیوتای روده نیز می تواند در سیستم ایمنی میزبان برای مهار حساسیت مذکور دخیل باشد.
     در حال حاضر روش‌های زیادی برای درمان آلرژی غذایی وجود دارد که اکثر آن ها دارای معایبی هستند. اتخاذ یک رویکرد تغذیه ای - درمانی و ایجاد شیوه هایی برای گنجاندن غذاهای فراسودمند در رژیم غذایی می تواند اکولوژی میکروبیوتای روده را بهبود بخشد و التهاب را در دستگاه گوارش کاهش دهد. لذا امروزه، از روش های موثر و کم عارضه مانند پروبیوتیک تراپی، می توان به منظور پیشگیری و بهبود آلرژی استفاده نمود. پروبیوتیک ها از اهمیت خاصی برخوردار بوده و در ارتقاء سلامت افراد نقش زیادی دارند. بنابر یافته های علمی، پروبیوتیک ها می توانند در پیشگیری اولیه از بیماری آلرژیک نسبت به درمان آن موثرتر واقع شوند. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که قادرند سیستم ایمنی میزبان را تحریک کنند و در صورت مصرف کافی برای سلامت انسان سودمند باشند. عملکرد اصلی پروبیوتیک ها، تعدیل فلور میکروبی روده و تقویت سلول های ایمنی است که می تواند التهاب و حساسیت های غذایی را مهار کند.

       مطابق با تحقیقات علمی، پروبیوتیک‌ها ارتباط نزدیکی با فلور روده دارند که با کلونیزاسیون در بخش گوارش میزبان، مسبب تنظیم و پایدار نگه داشتن میکروبیوتای روده می شوند. بدین ترتیب، فیزیولوژی طبیعی دستگاه گوارش حفظ و موانع دیواره سلولی روده بهبود می یابد و عوارض حساسیت ها تسکین بخشیده می شود. متابولیت‌های تولید شده از جمله اﺳﻴﺪﻫﺎی ﭼﺮب ﻛﻮﺗﺎه زﻧﺠﻴﺮ (مانند استات، بوتیرات و پروپیونات) و هم چنین آنزیم های آنتی اکسیدانی (مانند سوپراکسید دیسموتاز) توسط این میکروارگانیسم های مفید، منجر به کاهش گونه های فعال اکسیژن (ROS) و هم چنین کاهش حساسیت میزبان در مقابل آنتی ژن های بی ضرر می شود و به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر روده میزبان و سلامت فیزیولوژیکی تأثیر خواهد گذاشت. یکی از سلول های مهم در دیواره ی روده، سلول های دندریتی بیان کننده آنتی ژن هستند که به حضور پروبیوتیک ها جواب داده و با افزایش بیان سایتوکاین ها و ایجاد تعادل بین ROS و آنتی اکسیدان ها، باعث کاهش پاسخ بیش از حد آلرژن های غذایی به سیستم ایمنی می شود. از دیگر اثرات پروبیوتیک ها که آن ها را برای تعدیل و تنظیم بیماری آلرژی مناسب می سازد شامل تحریک مخاطی IgA و همچنین گیرنده های سلولی های خاص است که بدین ترتیب سطح ایمنی بالا می رود. از سوی دیگر داده های علمی شواهدی ارائه می دهند که پروبیوتیک ها با ترمیم و تقویت سلول های اپی تلیال و اﻓﺰایﺶ ﺑﯿﺎن ﭘﺮوﺗﺌﯿﻦ ﻫﺎی اﺗﺼﺎﻻت ﻣﺤﮑﻢ، از عبور آلرژن های غذایی از سد مخاطی روده پیشگیری می کنند و و موجب فعال سازی ایمنی ذاتی و متعاقباً راه اندازی پاسخ دفاعی آنی در میزبان می شوند. با توجه به موارد فوق به عنوان نتیجه کلی می توان اذعان داشت جمعیت میکروبی روده و غنی سازی آن ها با استفاده از پروبیوتیک ها، باعث تحریک بیشتر سیستم ایمنی و فعال تر شدن مکانیسم هایی برای کاهش آلرژی یا حساسیت های غذایی می شود.
         References
  • Advances in the Study of Probiotics for Immunomodulation and Intervention in Food Allergy - ۲۰۲۳-
    Nutraceuticals Prepared with Specific Strains of Probiotics for Supplementing Gut Microbiota in Hosts Allergic to   Certain Foods- or Their Additives  - ۲۰۲۳
    Research Progress on the Correlation between the Intestinal Microbiota and Food Allergy  - ۲۰۲۲-
    The role of probiotics in prevention and treatment of food allergy - ۲۰۲۳-
دکتر فرشته ناظمی
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: پروبیوتیک - آلرژی - غذا |
دفعات مشاهده: 565 بار   |   دفعات چاپ: 83 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران Iranian Probiotics and Functional Foods Society
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 4652